Senkron Uygulamalar

Sanal sınıf uygulaması Adobe Connect senkron başlığında üç farklı canlı konferans tipini barındırmaktadır: Sanal Sınıf, Toplantı ve Seminer.

  • Sanal Sınıf

    Adobe Connect Pro. içesinde yer alan öğrenim yönetim sistemi içerisinden bir kursun yada müfredatın bir bileşeni olarak açılan senkron uygulamadır. Müfredat içerisinde bir içerik kalemi olarak sisteme eklenmesi, sanal paylaşım içerisinde yer alacak test yada sunum gibi içerikle katılımcı etkileşimlerini ayrı ayrı raporlama ortamı sağlaması özellikleri ile diğer canlı konrefans tiplerinden ayrılmaktadır. Sanal sınıflar, belirli bir saatte başlar ve belirli saatte biter. Bittiği anda müfredatın yada bir kursun parçası olması sebebi ile o etkinlik tamamlanmış olmaktadır.

  • Toplantı

    Genel olarak sanal sınıf uygulaması ile aynı özelliktedir. Belirgin farkı, bir müfredat yada kursun bir parçası olmadan münferit olarak açılabilir, iki yada daha fazla katılımcı ile canlı konferans ortamı sağlar. Toplantı odaları birkez oluşturulduktan sonra aynı gerçek toplantı odaları gibi farklı zamanlarda defalarca kullanılabilir. Toplantı odaları, canlı etkileşim tamamlandıktan sonra isteğe bağlı olarak kapatılabilir yada katılımcıların zaman zaman odaya gelip, oda içerisindeki içeriklerle çalışmaları amacı ile açık bırakılabilir.

  • Seminer Odası

    Sanal sınıf ve toplantı uygulamaları ile benzer arayüzlerde gerçekleşen canlı konferans tipidir. Kısaca, 200 katılımcı ve üzeri gerçekleştirilen canlı konferanslar seminer başlığı altında oluşturulur.

Sanal Sınıf, Toplantı ve Seminer alt kırılımlı canlı konferans odaları, farklı işlevlere sahip bölmelerden oluşmaktadır. Yaratılan canlı konferans odaları içerisinde yer alan bölmeler, ihtiyaca göre özelleştirilebilir. Canlı konferans odaları, birden çok kullanıcının veya toplantı katılımcısının bilgisayar ekranlarını ya da dosyaları paylaşmasını, sohbet etmesini, canlı ses ve video yayınlamasını ve diğer etkileşimli çevrimiçi aktivitelerde bulunmalarını sağlamaktadır. Canlı konferanslara katılım için internet bağlantılı bir bilgisayar, bir web tarayıcısı olması gerekmektedir. Web tarayıcısının güncel flash içeriklerini oynatabilen oynatıcı uygulamasını (Flash Player) desteklemesi önemlidir.