Adobe Connect Professional webkonferans ve eöğrenme uygulaması Türkiye’de en yoğun olarak Yüksek Öğretim kurumları tarafından kullanılmaktadır.

Adobe Connect platformu Yüksek Öğretim Kurumunun ihtiyaçlarına göre doğru projelendirilmesi gereken ve doğru kurulum ve entegrasyon aşamalarından geçmesi gerekli olan sunucu platformudur. Adobe Connect hakkında ayrıntılı bilgi için siteiçi Adobe Connect ürün sayfasını ziyaret edin.

Akademik lisanslama avantajı için Yüksek Öğretim kurumunun edu.tr uzantılı websitesi olma zorunluluğu aranmaktadır. Onpremise ve Hosted olmak üzere ik farklı akademik modelde lisanslama yapılabilmektedir. Daha detaylı bilgi ve kotasyon çalışması için bilgi talep edin.

Adobe Connect Professional, tümleşik bir e-öğrenme platformu ve sanal toplantı çözümüdür.

Macromedia firması 2003 yılında Presedia firmasını satın alarak Presedia firmasına ait Presedia Publishing System yazılımını Macromedia Breeze adıyla yeniden isimlendirerek geliştirmiştir. Adobe firmasının Aralık 2005 yılında Macromedia firmasını satın almasıyla ürün Adobe Connect Pro adıyla lanse edilmiş, çekirdeğindeki Flash® Media Server uygulaması optimize edilerek ürünün yayınlama özellikleri geliştirilmiştir.
Adobe Connect Professional yüksek etkili sunum ve e-öğrenme sunucu uygulamasıdır.

Senkron (zaman bağımlı, mekan bağımsız) ve asenkron (zaman ve mekan bağımsız) uygulamaları gerçekleştirmek üzere; Meeting, Training ve Events ana başlıklı modülleri olan Adobe Connect Professional, geleneksel e-öğrenme uygulamalarının tamamını bünyesinde barındırmaktadır. Adobe Connect’le hem asenkron hem de senkron modülleri olan tam bir iletişim platformuna sahip olursunuz.  Akademik Kurumlar tarafından uzaktan eğitim aracı olarak kullanılan Adobe Connect Pro; Ticari kurumların eğitim süreçlerinde de konumlandırılabilir esnek arayüz teknolojisine sahiptir.

Bu platform, daha zengin ve yüksek görselliğe sahip içeriklerle hızlı eğitimlerle, online satış sunumları ve planlı etkinlik imkanlarıyla ve zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan web konferans özellikleriyle, hem eğitim, hem satış ve pazarlama hem de dahili iletişim alanlarında kullanılabilir.

Senkron Uygulamalar

Sanal sınıf uygulaması Adobe Connect senkron başlığında üç farklı canlı konferans tipini barındırmaktadır: Sanal Sınıf, Toplantı ve Seminer.

  • Sanal Sınıf

    Adobe Connect Pro. içesinde yer alan öğrenim yönetim sistemi içerisinden bir kursun yada müfredatın bir bileşeni olarak açılan senkron uygulamadır. Müfredat içerisinde bir içerik kalemi olarak sisteme eklenmesi, sanal paylaşım içerisinde yer alacak test yada sunum gibi içerikle katılımcı etkileşimlerini ayrı ayrı raporlama ortamı sağlaması özellikleri ile diğer canlı konrefans tiplerinden ayrılmaktadır. Sanal sınıflar, belirli bir saatte başlar ve belirli saatte biter. Bittiği anda müfredatın yada bir kursun parçası olması sebebi ile o etkinlik tamamlanmış olmaktadır.

  • Toplantı

    Genel olarak sanal sınıf uygulaması ile aynı özelliktedir. Belirgin farkı, bir müfredat yada kursun bir parçası olmadan münferit olarak açılabilir, iki yada daha fazla katılımcı ile canlı konferans ortamı sağlar. Toplantı odaları birkez oluşturulduktan sonra aynı gerçek toplantı odaları gibi farklı zamanlarda defalarca kullanılabilir. Toplantı odaları, canlı etkileşim tamamlandıktan sonra isteğe bağlı olarak kapatılabilir yada katılımcıların zaman zaman odaya gelip, oda içerisindeki içeriklerle çalışmaları amacı ile açık bırakılabilir.

  • Seminer Odası

    Sanal sınıf ve toplantı uygulamaları ile benzer arayüzlerde gerçekleşen canlı konferans tipidir. Kısaca, 200 katılımcı ve üzeri gerçekleştirilen canlı konferanslar seminer başlığı altında oluşturulur.

Öğrenim Yönetim Uygulamaları (TRAINING MODÜLÜ)

Adobe Connect Eğitim modülü  öğrenim yönetim özellikleri barındıran uygulamadır. Sunucunun tüm uygulamaları ile entegre olarak çalışır.
Eğitim modülü, sistemin içerik klasörlerinde bulunan içeriklerden dersler ve müfredatlar oluşturmanızı sağlar. Asenkron içeriklerin dışında ders yada müfredat içerisine sanal sınıf etkinliği de ekleyebilirsiniz.

Etkinlik Uygulamaları (EVENT MODÜLÜ)

Adobe Connect Professional; ders, seminer, sunum yada bir sanal sınıf ile ilişkilendirilebilecek etkinlikleri oluşturabileceğiniz etkinlik modülünü bünyesinde barındırır. Etkinliklerin amacı, genel görünüme açık olarak kişilerin belirli bilgileri girerek katılabilecekleri uygulamalardır.

Başarı Hikayeleri

Amerika Başkanlık Birimi

Kurum

Amerika Başkanlık Birimioba

Çözüm

Web Semineri amaçlı Adobe Connect kullanımı

 Proje Tanımı

Amerika Başkanı Barrack Obama bölge toplantılarının facebook, Başkanlık Sitesi CONX üzerinden canlı olarak Connect teknolojisi ile yayınlanmakta. Online katılımcılar toplantıları canlı izleyerek soru sorabilmekte.

Thomson Reuters

Kurumthom

Thomson Reuters

Çözüm

Eöğrenme amaçlı Adobe Connect kullanımı

 Proje Tanımı

Reuters haber ajansının şemsiye şirketi Thomson Reuters; uzaktan eğitim platformunu Connect ile değiştirerek %25 oranındabağlantı ve üye kaybının önüne geçti. Finans, vergi, sağlık ve tüm dünyadaki medya profesyonelleri için e-eğitim programlarını Adobe connect üzerinden yürütmektedir.

Share Button