ALTERNATİF MEDYA ÜRÜNLERİ İLE TANIŞIN!

Alternatifmedya, yayın otomasyon sistemleri ve digital signage odaklı uygulama geliştiren yazılım firmasıdır. Kliksoft, AlternatifMedya’nın Adobe merkezinde geliştirilen VOD ve Digital Signage uygulamalarının 2009 yılından itibaren projelendirme ve satış faaliyetlerini yürütmektedir.

DIGILAP Dijital Kütüphane Arşivleme ve Yayın Platformu

DIGILAP (Digital Library Aplication Platform), Kütüphanelerde yer alan dijital içeriklerin arşivlendiği ve yayınlandığı sunucu tabanlı yayın platformudur. Kurum bünyesindeki DVd, VCD, kaset ortamındaki film, müzik, ses gibi görsel ve işitsel medya verilerinin güvenli bir ortamda kurum içi personel ve diğer istemciler için yayınlanması ve izlenmesi için araçsallık sunmaktadır.

Digiplat adlı uygulama Adobe Flash Streaming sunucu motoru ve encoding process içeren yazılım platformudur.Kütüphane bünyesindeki DVD, VCD, kaset ortamlarındaki film, müzik, ses vb. verilerin güvenli bir ortamda, üniversite öğrencileri, personeli, öğretim üyeleri ve misafirleri ile paylaşılabilmesini sağlayan bir işlev sunmakta. Offline formatta olan ve kırılma, çizilme, kopyalanma gibi nedenlerden dolayı ödünç verme zorlukları olan DVD, VCD formatlarındaki medyaların sunucu üzerine farklı formatlarda kaydedilmesi, optimizasyonu, meta data ve altyazı datalarının edinimi ve kuruma özel bir oynatıcı arayüz ile kurum içinde ve/veya dışında süreli ve sınırlı olarak oynatımı prensibine dayanmakta.

Uygulama tamamen türkçe dil ile kullanıma hazır olarak lisanslanmakta. Tavsiye edilen bir konfigurasyon üzerine konuşlandırılan sunucu yazılımının kullanıcı eğitimleri tarafımızdan gerçekleştirilmektedir. Elinizdeki tüm video içeriğin sunucuya aktarılma işlemi (encoding) İsteğe bağlı olarak tarafımızdan gerçekleştirilmekte yada proses eğitimleri “hands on” olarak gerçekleştirilerek teslim edilmektedir.

Kiralama yapılacak medyanın kiralama ve izleme prosesleri için mevcut Kütüphanecilik uygulaması ile entegrasyon sağlanabilmektedir.

Kullanıcı uygulamaya internet yada intranet üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilmekte, Dijital Hak Yönetimi ve telif koruması için kurumsal bir oynatıcı üzerinden medyaları belirlenen terminlerde izleyebilmektedir.

Sistem Modülleri:

Kullanıcı, kendisine tahsis edilmiş olan şifre ile sisteme giriş yapar. veri güvenliği sebebiyle kullanıcının yaptığı silme, ekleme ve düzenleme gibi işlemler, izin verilmiş kişiler tarafından kayıt altına alınarak gerçekleştirilir. Yetkisi sistem tarafından engellenmiş kullanıcıların bu tür işlemleri gerçekleştirme girişimleri de güvenlik açısından engellenmektedir.

Kayıt modülü DVD, VCD, DivX, MPEG, WMV, MPEG4, MOV ve MP3 gibi güncel içerik dosya uzantılarını ve bunların ISO dosyalarını tanır ve işleme alır. Ayrıca modül, bu eklenen medyaların ön izlemesini yapabilir. Sisteme yüklenecek medyalar, piyasada kullanılan sistemlerle sııştırılmış ise sistem bunu tanıyarak ikinci bir işleme gerek kalmadan kaydedebilmektedir.

Kaydedilmek istenen içeriklerin temel metadata bilgileri kayıt esnasında öğrenilebilmektedir (süre, forat, çözücü ve boyut bilgileri). Ayrıca film medyalarının konu, ynetmen, oyuncu, yapım yılı gibi metadataları ile film görselleri ve posteri gibi datalar, internet üzerinden otomatik olarak çağırılmaktadır.

Kayıt Modülü, yüklenen medyaların internet hızının düşük olabilmesi ihtimaline karşı, medyanın geniş ve düşük bant versiyonlarını üretir. DVD filmlerin farklı ses ve altyazı tespitlerini yaparak ayrı ayrı kaydedebilmektedir.

Sunucu Modülü

Streaming sunucu ve bu sunucunun istemcileri, platform bağımsız olarak çalışabilmektedir. Sunucu yazılımı, video ekleme bölümünde H.264, DivX, XviD gibi yayın olarak kullanılan video sıkıştırma standartlarını desteklemektedir. Yazılım HTTP (WEB) sunucuları ile çalışmaktadır ve yazılım telif haklarının korunması sebebi ile kullanıcıların sunulmakta olan videoları streaming teknolojisi ile indirmesini engellemektedir. Bu amaçla yazılım, 128 bit veri şifreleme işlemiyle çalışmaktadır.

Kullanıldığı sistemlerdeki firewall ve proxy gibi engelleyici sistemleri, tünelleme becerisiyle rahatlıkla geöebilmektedir. Medyanın sadece belirli bir adresten veya alan adından çağırılması sağlanarak, içeriğin yetkili olmayan adreslerden çağrılması engellenmektedir. Ayrıca istenirse daha üst seviye içerik güvenliği için dijital hak yönetimi (DRM) sunucusuyla entegre şekilde çalışabilmektedir.

Yüklenen bütün medyaların haricinde, istenildiği takdirde canlı yayınlarda sistemden yayınlanabilmektedir.

İzleme Modülü

Kullanıcılar izlemek istedikleri medyalara, kendi hesap bilgilerini kullanarak girebilmektedirler. İzlenilmesi onaylanmış medyalar, sadece özel geliştirilmiş güvenlikli izleme modülüyle izlenebilmektedir. Girilen metadata bilgilerinden arama yapılabilir. İzleme modülünden farklı alt yazı ve dil seçme imkanı ve ses ayarlarını düzenleme imkanı da sağlanabilmektedir.

İzleme modülünde izlenen film istenildiği takdirde tam ekran olarak oynatılabilir ve durdurma ve tekrar başlatma imkanı da sistemde mevcuttur. İzleme modülü, Macos, Linux ve Windows gibi platforma bağlı oladan alışabilmektedir. İzlenen medyaların izlenme oranları raporlanabilmekte, izleyiciler içeriği puanlayabilmektedirler.

Daha Fazlası

Kullanıcı modülü ile;

 • kategori, isim veya anahtar kelimelerle arama yapabilme,
 • Gelişmiş METADATA arama kriterleri (Yönetmen, oyuncu, senarist vb)
 • DVD’ler için altyazı ve ses tercihlemesi
 • Tam ekran oynatabilme
 • Platform bağımsız çalışma

özellikleri edinilmektedir.

Metadata bilgileri olarak;

 • Film adı
 • Yapım yılı
 • IMDB Puanı
 • Üniversite içi Rating
 • Filmin Türü
 • Yönetmen
 • Filmin web sitesi
 • Filmin süresi
 • Filmin Özeti
 • Oyuncular
 • MPAA rating
 • Dağıtım
 • Yapımcı
 • Senaryo Yazarı

Bilgileri alınabilmektedir.

Share Button