Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality, AR+), gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, dijital ortamda üretilen [görsel ve işitsel materyaller, üç boyutlu modeller, GPS verileri vb.] içeriklerle zenginleştirilmesi sonucu oluşturulan görünümüdür.

Augmented Reality (AR+)

Augmented Reality is the visual generated via enriching the real environment with contents such as visual and auditory material, 3D models, GPS data etc. created in digital forms of media.

Arttırılmış Gerçeklik Uygulaması

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin geçmişten günümüze uzanan serüvenini anlattığımız “Dünden Bugüne Fotoğraflarla GAP” adlı albüm projesini, uzun süren ve titiz çalışmalar neticesinde yeni nesil arttırılmış gerçeklik uygulaması ile zenginleştirilmiş halde siz değerli dostlarımıza sunuyoruz.

Dünden Bugüne GAP” isimli mobil uygulamayı App Store veya Google Play mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

Augmented Reality Application

We present you, dear friends,an enriched version of next generation augmented reality mobile application as a result of long and meticulous studies on our album project of “GAP with Photographs from Past Till Now“, describing the long jurney of the South-eastern Anatolia Region from the past to the future.

You can download for free applincation named “Dünden Bugüne GAP” from the App Store or Google Play store.

UYGULAMANIN ANDROID LİNKİ

Android kullanıcıları Google Store’dan uygulamayı aşağıdaki linki takip ederek indirin.

UYGULAMANIN IOS LİNKİ

IOS kullanıcıları App Store’dan uygulamayı aşağıdaki linki takip ederek indirin.

Uygulamanın Kullanımı

Yüklediğiniz mobil uygulamayı açmanız ve mobil aygıtınızın kamerasını bu fotoğraflara tutarak bakmanız, gizlenen AR+ içeriklerini görmeniz için yeterlidir. Aşağıdaki slider’da görselleri sağ yada sol oku diğer fotoğraflara geçiş yapabilirsiniz.

How to use Application

Install and open application first. Pointing the camera towards these photographs enable you to discover the hidden AR+ features.

 • Göbeklitepe

  Göbeklitepe arkeolojik alanı 1963 yılında İstanbul Üniversitesinin ve Chicago Üniversitesinin ortak gerçekleştirdikleri araştırmalar sırasında Şanlıurfa kent merkezinin 18 km kuzaydoğusunda keşfedilmiştir. Kazı çalışmaları sayesinde Göbeklitepe’nin 12.000 yıl öncesine uzanan Neolitik dönem için ünik bir kutsal alan olduğu anlaşılmıştır.

 • Atatürk Barajı

  Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında, Fırat Nehri üzerinde kurulu olup, enerji ve sulama amaçlı kurulan Atatürk Barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajı durumundadır. Hidroelektrik Santralı da, dünyada halen yapımı sürenler arasında 3., inşa edilmiş olanlar arasında da 5. en büyük santraldır. Aynı zamanda Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük barajıdır. Atatürk Barajı, tamamen Türk işçi ve mühendisinin emek ve alınteriyle gerçekleştirilmiştir. Bu dev barajın gövdesi 80 ay gibi kısa bir zamanda bitirilmiştir.

 • Balıklıgöl

  Balıklıgöl, Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl alanıdır. Kral Nemrutun, Hz. İbrahim’i mancınıkla ateşe attırdığı esnada ateşin suya, odunlarında balığa dönüştüğü rivayet edilen Halil Ür Rahman ve Aynzeliha Gölleri ile içindeki kutsal balıklar bugün dünyanın her tarafından gelen insanlarca ziyaret edilmektedir.

 • İsmail Fakirullah Türbesi ve Işık Hadisesi

  Siirt’te yer alan İsmail Fakirullah Türbesi ve ışık mekanizması ile ilişkilendirilen türbeye ait kule ve duvar kalıntısı tasavuffi inanışı yansıtmasından dolayı insanlık tarihinin önemli bir aşaması ile bir bölge inanışının mimari açıdan önemli bir temsilcisidir. Türbe, İsmail Fakirullah’ın ölümünden sonra öğrencisi İbrahim Hakkı tarafından 18. Yüzyılda yaptırılmıştır. Gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks günlerinde (21 Mart ve 23 Eylül) vadiden yükselen güneş ışığı türbenin penceresinden girerek, mezar başını aydınlatmaktadır.

Share Button